Outstanding Play
Jitney; written by August Wilson; produced by Second Stage Theatre
The Play About the Baby; written by Edward Albee; produced by Elizabeth Ireland McCann, Daryl Roth, Terry Allen Kramer, Fifty Second Street Productions, Robert Bartner, Stanley Kaufelt
Proof; written by David Auburn; produced by Manhattan Theatre Club
Ten Unknowns; written by Jon Robin Baitz; produced by Lincoln Center Theatre
The Unexpected Man; written by Yasmina Reza; produced by Julian Schlossberg, Ben Sprecher, Ted Tulchin, William P. Miller
Outstanding Musical
American Rhapsody: A New Musical Revue; book by Ruth Leon, KT Sullivan and Mark Nadler; music by George Gershwin; produced by Louise Westergaard, Stephen Downey, Peter Martin
Bat Boy: The Musical; book by Keythe Farley and Brian Fleming; music and lyrics by Laurence O’Keefe; produced by Nancy Nagel Gibbs, Riot Entertainment, Robyn Goodman, Jean Doumanian, Michael Alden
The Bubbly Black Girl Sheds Her Chameleon Skin; book, music and lyrics by Kirsten Childs; produced by Playwrights Horizons
Newyorkers; music by Stephen Weiner, lyrics by Glenn Slater; produced by Manhattan Theatre Club
Suburb; book by David Javerbaum, music by Robert S. Cohen, lyrics by David Javerbaum and Robert S. Cohen; produced by York Theatre Company
Outstanding Revival
for colored girls who have considered suicide when the rainbow is enuf; written by Ntozake Shange; produced by DIA Theatrical, Inc.
Juno and the Paycock; written by Sean O’Casey; produced by Roundabout Theatre Company
Tiny Alice; written by Edward Albee; produced by Second Stage Theatre
What the Butler Saw; written by Joe Orton; produced by The New Group
Unique Theatrical Experience
Mnemonic; written by Simon McBurney; produced by Thomas Viertel, Steven Baruch, Marc Routh, Richard Frankel, Dede Harris, Lorie Cowen Levy, Timothy Childs, Herb Goldsmith, Libby Adler Mages, Mari Glich, Margo Lion
Outstanding Director
Mark Brokaw, Lobby Hero
Michael Greif, Dogeaters
Simon McBurney, Mnemonic
Marion McClinton, Jitney
Daniel Sullivan, Proof
Outstanding Choreographer
A.C. Ciulla, The Bubbly Black Girl Sheds Her Chameleon Skin
Christopher Gattelli, Bat Boy: The Musical
Daniel Pelzig, Newyorkers
Donald Saddler, American Rhapsody: A New Musical Revue
Maria Torres, 4 Guys Named Jose…And Una Mujer Named Maria!
Outstanding Lead Actress
Eileen Atkins, The Unexpected Man
Janie Dee, Comic Potential
Mary Beth Fisher, Boy Gets Girl
Mary-Louise Parker, Proof
Marian Seldes, The Play About the Baby
Outstanding Lead Actor
Alan Bates, The Unexpected Man
Glenn Fitzgerald, Lobby Hero
Deven May, Bat Boy: The Musical
Brian Murray, The Play About the Baby
Donald Sutherland, Ten Unknowns
Outstanding Featured Actress
Johanna Day, Proof
Randy Graff, A Class Act
Julianna Margulies, Ten Unknowns
Julia Murney, Time and Again
Ching Valdes-Aran, Dogeaters
Outstanding Featured Actor
Tate Donovan, Lobby Hero
Dion Graham, Lobby Hero
Justin Kirk, Ten Unknowns
Alec Mapa, Dogeaters
Howard Witt, Boy Gets Girl
Outstanding Scenic Design
John Arnone, Tiny Alice
John Lee Beatty, Proof
Ralph Funicello, Ten Unknowns
David Gallo, Jitney
Mark Thompson, The Unexpected Man
Outstanding Costume Design
Jane Greenwood, Old Money
Susan Hilferty, Jitney
Constance Hoffman, Tiny Alice
Fabio Toblini, Bat Boy: The Musical
David Woolard, The Bubbly Black Girl Sheds Her Chameleon Skin
Outstanding Lighting Design
Betsey Adams/Martha Swetzoff, The Laramie Project
Paul Anderson, Mnemonic
Pat Collins, Proof
Donald Holder, Jitney
Hugh Vanstone, The Unexpected Man
Outstanding Sound Design
Mark Bennett/Michael Creason, Dogeaters
David Bullard/Mic Pool, The Unexpected Man
T. Richard Fitzgerald, 4 Guys Named Jose…And Una Mujer Named Maria!
Robert Milburn, Jitney
Christopher Shutt, Mnemonic
Outstanding Body of Work
New York Theatre Workshop
Edith Oliver Award for Sustained Excellence
Lanford Wilson
Playwrights Sidewalk Inductee(s)
Not given
Outstanding Lifetime Achievement
Kitty Carlisle Hart
2001 Multiple Lucille Lortel Awards Recipients
Mnemonic (3)
Proof (3)
Bat Boy: The Musical (2)
Ten Unknowns (2)