The Internet Off-Broadway Database
Search for:  
Category:
  Follow The Lucille Lortel Awards and stay connected with upcoming events.

© 2011 The Lucille Lortel Awards.
All Rights Reserved.



2017 Nominees

Previous Nominees and Recipients

2017 Nominations by Category | 2017 Nominations by Show | 2017 Recipients by Show
2017 Nominations by Category
Outstanding Play  

Indecent Produced by Vineyard Theatre in association with La Jolla Playhouse and Yale Repertory Theatre, Written by Paula Vogel, Created by Paula Vogel & Rebecca Taichman


Oslo Produced by Lincoln Center Theater
Written by J.T. Rogers

Underground Railroad Game Produced by Ars Nova,
Written by Jennifer Kidwell and Scott R. Sheppard

   

Vietgone Produced by Manhattan Theatre Club in association with South Coast Repertory, Written by Qui Nguyen

 

The Wolves Produced by The Playwrights Realm in association with New York Stage and Film and Vassar's Powerhouse Theatre Season, Written by Sarah DeLappe

 
 
Outstanding Musical

The Band's Visit Produced by Atlantic Theater Company, Music and Lyrics by David Yazbek, Book by Itamar Moses, Based on the screenplay by Eran Kolirin

 

Dear Evan Hansen Produced by Second Stage Theatre in association with Stacey Mindich Productions, Book by Steven Levenson, Music and Lyrics by Benj Pasek and Justin Paul

 

Hadestown Produced by New York Theatre Workshop, Written by Anaïs Mitchell

Ride the Cyclone Produced by MCC Theater, Book, Music, and Lyrics by Brooke Maxwell and Jacob Richmond

   

The Total Bent Produced by The Public Theater, Text by Stew, Music by Stew and Heidi Rodewald

     
Outstanding Revival

The Death of the Last Black Man in the Whole Entire World AKA the Negro Book of the Dead Produced by Signature Theatre, Written by Suzan-Lori Parks

 

Othello Produced by New York Theatre Workshop, Written by William Shakespeare

   

Signature Plays: Edward Albee's The Sandbox, María Irene Fornés' Drowning, Adrienne Kennedy's Funnyhouse of a Negro. Produced by Signature Theatre, Written by Edward Albee, María Irene Fornés, and Adrienne Kennedy

 

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street  Produced by Rachel Edwards, Jenny Gersten, Seaview Productions, Nate Koch, Fiona Rudin, Barrow Street Theatre, Jean Doumanian, Rebecca Gold, and Tooting Arts Club, Music and Lyrics by Stephen Sondheim, Book by Hugh Wheeler, Adaptation by Christopher Bond


Sweet Charity Produced by The New Group in association with Kevin McCollum, Book by Neil Simon, Music by Cy Coleman, Lyrics by Dorothy Fields

     
Outstanding Solo Show  

Chris Gethard: Career Suicide Produced by Judd Apatow, Mike Berkowitz, Brian Stern, Mike Lavoie, and Carlee Briglia, Written and Performed by Chris Gethard

   

Latin History for Morons Produced by The Public Theater in a co-production with Berkeley Repertory Theatre, Written and Performed by John Leguizamo

 

Notes From The Field Produced by Second Stage Theatre and American Repertory Theater
Created, Written, and Performed by Anna Deavere Smith

 

The Outer Space Produced by The Public Theater, Book and Lyrics by Ethan Lipton, Music by Ethan Lipton, Vito Dieterle, Eben Levy, and Ian M. Riggs, Performed by Ethan Lipton

 

Sell/Buy/Date Produced by Manhattan Theatre Club, Written and Performed by Sarah Jones

 
 
Outstanding Director

Will Davis, Men On Boats

   

Anne Kauffman, A Life

 

Lila Neugebauer, The Wolves

 

Bartlett Sher, Oslo

 

Rebecca Taichman, Indecent

     
Outstanding Choreographer  

Joshua Bergasse, Sweet Charity

 

David Dorfman, Indecent

   

Georgina Lamb, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

   

David Neumann, Hadestown

 

David Neumann, The Total Bent

 
 

Outstanding Lead Actor in a Play

 

Reed Birney, Man From Nebraska

   

Michael Emerson, Wakey, Wakey

   

Lucas Hedges, YEN

 

Joe Morton, Turn Me Loose

   

David Hyde Pierce, A Life

 
 

Outstanding Lead Actress in a Play

 

Johanna Day, Sweat

 

Jennifer Ehle, Oslo

   

Jennifer Kidwell, Underground Railroad Game

   

Kecia Lewis, Marie and Rosetta

   

Maryann Plunkett, Women of a Certain Age

   
 
Outstanding Lead Actor in a Musical  

Ato Blankson-Wood, The Total Bent

   

Shuler Hensley, Sweet Charity

   

Patrick Page, Hadestown

 

Ben Platt, Dear Evan Hansen

   

Jeremy Secomb, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

     
Outstanding Lead Actress in a Musical  

Sutton Foster, Sweet Charity

   

Amber Gray, Hadestown

   

Jo Lampert, Joan of Arc: Into the Fire

 

Katrina Lenk, The Band’s Visit

   

Siobhan McCarthy, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

     
Outstanding Featured Actor in a Play

Michael Aronov, Oslo

   

Charlie Cox, Incognito

   

Matthew Maher, Othello

   

Justice Smith, YEN

 

Paco Tolson, Vietgone

     
Outstanding Featured Actress in a Play  

Jocelyn Bioh, Everybody

   

Hannah Cabell, The Moors

 

Randy Graff, The Babylon Line

   

Ari Graynor, YEN


Nana Mensah, Man From Nebraska

     
Outstanding Featured Actor in a Musical  

Nathan Lee Graham, The View UpStairs

   

Gus Halper, Ride the Cyclone

 

Joel Perez, Sweet Charity

   

Ari’el Stachel, The Band’s Visit


Chris Sullivan, Hadestown

     
Outstanding Featured Actress in a Musical  

Asmeret Ghebremichael, Sweet Charity

 

Rachel Bay Jones, Dear Evan Hansen

   

Betsy Morgan, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

   

Emily Rohm, Ride the Cyclone


Karen Ziemba, Kid Victory

     
Outstanding Scenic Design  

Scott Davis, Ride the Cyclone

   

Rachel Hauck, Hadestown

 

Laura Jellinek, A Life

   

Mimi Lien, Signature Plays: Edward Albee's The Sandbox, María Irene Fornés' Drowning, Adrienne Kennedy's Funnyhouse of a Negro

   

Jason Sherwood, The View UpStairs

     
Outstanding Costume Design  

Montana Blanco, The Death of the Last Black Man in the Whole Entire World AKA the Negro Book of the Dead

   

Tilly Grimes, Underground Railroad Game

 

Susan Hilferty, Love, Love, Love

   

Sarah Laux, The Band’s Visit

   

Emily Rebholz, Indecent

     
Outstanding Lighting Design

Mark Barton,Signature Plays: Edward Albee's The Sandbox, María Irene Fornés' Drowning, Adrienne Kennedy's Funnyhouse of a Negro

   

Jane Cox, Othello

 

Greg Hofmann, Ride the Cyclone

   

Amy Mae, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

   

Ben Stanton, YEN

   
 
Outstanding Sound Design

Mikhail Fiksel, A Life

   

Robert Kaplowitz, Hadestown

   

Stowe Nelson, Small Mouth Sounds

   

Nevin Steinberg, Wakey, Wakey

   

Matt Stine, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

 
 
Outstanding Projection Design

Elaine McCarthy, Notes From The Field

 

Duncan McLean, Privacy

 

Jared Mezzocchi, Vietgone

 

Peter Nigrini, Dear Evan Hansen

 

Peter Nigrini, Wakey, Wakey

 
 
Lifetime Achievement Award

William Ivey Long

     
Playwrights’ Sidewalk Inductee Lynn Nottage
     
Edith Oliver Service to Off-Broadway Award

Harold Wolpert

     
     
     
     
 
 
[back to top]


   
2017 Nominations By Show    
     
     
Hadestown (7 Nominations)   Outstanding Musical
 
Outstanding Choreographer
   
Outstanding Lead Actor in a Musical
   
Outstanding Lead Actress in a Musical
   
Outstanding Featured Actor in a Musical
   
Outstanding Scenic Design
 
Outstanding Sound Design
 
 
 
 
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (7 Nominations)
Outstanding Revival
   
Outstanding Choreographer
 
Outstanding Lead Actor in a Musical
 
Outstanding Lead Actress in a Musical
   
Outstanding Featured Actress in a Musical
   
Outstanding Lighting Design
 
Outstanding Sound Design
 
 

Sweet Charity (6 Nominations)

 
Outstanding Revival
   
Outstanding Choreographer
   
Outstanding Lead Actor in a Musical
   

Outstanding Lead Actress in a Musical

 
Outstanding Featured Actor in a Musical
   
Outstanding Featured Actress in a Musical
   
 
Ride the Cyclone (5 Nominations)  
Outstanding Musical
   
Outstanding Featured Actor in a Musical
    Outstanding Featured Actress in a Musical
    Outstanding Scenic Design
   

Outstanding Lighting Design

 
 
The Band's Visit (4 Nominations)
Outstanding Musical
 
Outstanding Lead Actress in a Musical
   

Outstanding Featured Actor in a Musical

 
Outstanding Costume Design
 

 

Dear Evan Hansen (4 Nominations)  
Outstanding Musical
 
Outstanding Lead Actor in a Musical
 
Outstanding Featured Actress in a Musical
 
Outstanding Projection Design
     
Indecent (4 Nominations)  
Outstanding Play
   
Outstanding Director
  Outstanding Choreographer
    Outstanding Costume Design
 
 
A Life (4 Nominations)
Outstanding Director
   
Outstanding Lead Actor in a Play
 

Outstanding Scenic Design

 
Outstanding Sound Design
 
 
Oslo (4 Nominations)
Outstanding Play
 

Outstanding Director

 
Outstanding Lead Actress in a Play
 
Outstanding Featured Actor in a Play
 
 
Yen (4 Nominations)
 

Outstanding Play

   
Outstanding Lead Actor in a Play
    Outstanding Featured Actor in a Play
    Outstanding Featured Actress in a Play
     
Othello (3 Nominations)  
Outstanding Revival
   
Outstanding Featured Actor in a Play
    Outstanding Lighting Design
     
Signature Plays: Edward Albee's The Sandbox, María Irene Fornés' Drowning, Adrienne Kennedy's Funnyhouse of a Negro (3 Nominations)
Outstanding Revival
   

Outstanding Scenic Design

    Outstanding Lighting Design
     
The Total Bent (3 Nominations)  

Outstanding Musical

   

Outstanding Choreographer

    Outstanding Lead Actor in a Musical
     
Underground Railroad Game (3 Nominations)  
Outstanding Play
   

Outstanding Lead Actress in a Play

   

Outstanding Costume Design

   

 

Vietgone (3 Nominations)  
Outstanding Play
 
Outstanding Featured Actor in a Play
 
Outstanding Projection Design
 
 
Wakey, Wakey (3 Nominations)
Outstanding Lead Actor in a Play
 
Outstanding Sound Design
 
Outstanding Projection Design
 
 
The Death of the Last Black Man in the Whole Entire World AKA the Negro Book of the Dead (2 Nominations)  
Outstanding Revival
 
Outstanding Costume Design
 
 
Man From Nebraska (2 Nominations)   Outstanding Lead Actor in a Play
 
Outstanding Featured Actress in a Play
 
 
Notes From The Field (2 Nominations)
Outstanding Solo Show
   

Outstanding Projection Design

 

 

The View UpStairs (2 Nominations)

Outstanding Featured Actor in a Musical
   
Outstanding Scenic Design
 

 

The Wolves (2 Nomination)

Outstanding Play

 
Outstanding Director
 
 
The Babylon Line (1 Nomination)

Outstanding Featured Actress in a Play
 
 
Chris Gethard: Career Suicide (1 Nomination)

Outstanding Solo Show
 
 
Everybody (1 Nomination)
 
Outstanding Featured Actress in a Play
 
 
Incognito (1 Nomination)

Outstanding Featured Actor in a Play
 
 
Joan of Arc: Into the Fire (1 Nomination)

Outstanding Lead Actress in a Musical
     
Kid Victory(1 Nomination)

Outstanding Featured Actress in a Musical
 
 
Latin History for Morons (1 Nomination)

Outstanding Solo Show
 
 
Love, Love, Love (1 Nomination)

Outstanding Costume Design
 
 
Marie and Rosetta (1 Nomination)
 
Outstanding Lead Actress in a Play
 
 
Men On Boats (1 Nomination)
Outstanding Director
 
 
The Moors (1 Nomination)
Outstanding Featured Actress in a Play
 
 
The Outer Space (1 Nomination)
Outstanding Solo Show
 
 
Privacy (1 Nomination)
Outstanding Projection Design
 
 
Sell/Buy/Date (1 Nomination)   Outstanding Solo Show
 

 

Small Mouth Sounds (1 Nomination)

Outstanding Sound Design

 

 

Sweat (1 Nomination)

Outstanding Lead Actress in a Play

 

 

Turn Me Loose (1 Nomination) Outstanding Lead Actor in a Play
 

 

Women of a Certain Age (1 Nomination)

Outstanding Lead Actress in a Play

 

 

 

 

 

 

[back to top]


   
2017 Recipients By Show


Oslo (4)
The Bandís Visit (2)
Dear Evan Hansen (2)
A Life(2)
The Babylon Line (1)
Indecent (1)
Love, Love, Love (1)
Notes from the Field (1)
Signature Plays: Edward Albee's The Sandbox, María Irene Fornés' Drowning, Adrienne Kennedy's Funnyhouse of a Negro (1)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (1)
Sweet Charity (1)
Turn Me Loose (1)
Vietgone (1)



   
 
  Home | Nominees and Recipients | Recent News | Photo Gallery | Program