The Internet Off-Broadway Database
Search for:  
Category:
  Follow The Lucille Lortel Awards and stay connected with upcoming events.

© 2011 The Lucille Lortel Awards.
All Rights Reserved.



2011 Nominees

Previous Nominees and Recipients

2011 Nominations by Category  |  2011 Nominations by Show  |  2011 Multiple Lucille Lortel Awards Nominations

2011 Nominations by Category
     
Outstanding Play

In the Wake - Produced by The Public Theater; Written by Lisa Kron.

 

Other Desert Cities - Produced by Lincoln Center Theater; Written by Jon Robin Baitz.

   

Peter and the Starcatcher - Produced by New York Theatre Workshop; Written by Rick Elice, Based on the novel by Dave Barry and Ridley Pearson.

 

The Coward - Produced by Lincoln Center Theater/LCT3; Written by Nick Jones.



The Elaborate Entrance of Chad Deity - Produced by Second Stage Theatre; Written by Kristoffer Diaz.

     
Outstanding Musical

Bloody Bloody Andrew Jackson - Produced by The Public Theater and Center Theatre Group in association with Les Freres Corbusier; Music and Lyrics by Michael Friedman, Book by Alex Timbers.

 

In Transit - Produced by Primary Stages, the Baruch/Viertel/Routh/Frankel Group, Jane Bergere, Jodi Glucksman, Ken Greiner, Chip Meyrelles, Christina Papagjika, and Janet Rosen; Music, Lyrics and Book by Kristen Anderson-Lopez, James-Allen Ford, Russ Kaplan, Sara Wordsworth.

   

The Burnt Part Boys - Produced by Playwrights Horizons and Vineyard Theatre; Music by Chris Miller, Lyrics by Nathan Tysen, Book by Mariana Elder.

   

The Kid - Produced by The New Group; Music by Andy Monroe, Lyrics by Jack Lechner and Book by Michael Zam.

    We the People: America Rocks! - Produced by Theatreworks USA; Book by Joe Iconis, Songs by Brad Alexander (Music) and Kevin Del Aguila (Lyrics), Eli Bolin (Music) and Sam Forman (Lyrics), Joe Iconis (Music and Lyrics), Tommy Newman (Music and Lyrics), Ryan Scott Oliver (Music and Lyrics), Adam Overett (Music and Lyrics), Mark Weiner (Music) and Erik Weiner and Jordan Allen-Dutton (Lyrics).



 Outstanding Solo Show


  Mike Birbiglia's My Girlfriend's Boyfriend - Produced by Ron Delsener, Mike Lavoie, Mike Berkowitz and Joe Birbiglia; Written and Performed by Mike Birbiglia.


Through the Night - Produced by Daryl Roth in association with Jana Robbins; Written and Performed by Daniel Beaty.




Outstanding Revival:



Angels in America: A Gay Fantasia on National Themes/Part 1: Millennium Approaches, Part 2: Perestroika - Produced by Signature Theatre Company; Written by Tony Kushner.


The Collection & A Kind of Alaska - Produced by Atlantic Theater Company; Written by Harold Pinter.


The Little Foxes - Produced by New York Theatre Workshop; Written by Lillian Hellman.



The Misanthrope - Produced by The Pearl Theatre Company; Written by Moliere, Translated into English Verse by Richard Wilbur.



Three Sisters - Produced by Classic Stage Company; Written by Anton Chekhov, Translated by Paul Schmidt.




Outstanding Alternative Theatrical Experience:



Gatz - Produced by Elevator Repair Service; Presented by The Public Theater.

   
 
Outstanding Director  

John Collins, Gatz

    Anne Kauffman, This Wide Night
 

Joe Mantello, Other Desert Cities

 

Joe Mantello, The Other Place

   

Leigh Silverman, In the Wake

     
Outstanding Choreographer

Tracy Bersley, The Witch of Edmonton

 

Steven Hoggett, Peter and the Starcatcher

   

Danny Mefford, Bloody Bloody Andrew Jackson

   

Annie-B Parson, Orlando

   

Gail Pennington Crutchfield, Freckleface Strawberry




Outstanding Lead Actor  

Desmin Borges, The Elaborate Entrance of Chad Deity

 

Christian Borle, Peter and the Starcatcher



André Braugher, The Whipping Man

 

Michael Shannon, Mistakes Were Made

   

Jeremy Strong, The Coward

     
Outstanding Lead Actress  

Tracee Chimo, Bachelorette

   

Edie Falco, This Wide Night

 

Elizabeth Marvel, The Little Foxes

   

Laurie Metcalf, The Other Place

 

Michele Pawk, A Small Fire

     
Outstanding Featured Actor

Michael Chernus, In the Wake

   

Noah Galvin, The Burnt Part Boys

   

David Patrick Kelly, When I Come to Die

   

David Margulies, After the Revolution

 

Thomas Sadoski, Other Desert Cities

     
Outstanding Featured Actress
Laura Heisler, Kin
    Linda Lavin, Other Desert Cities
    Deirdre O'Connell, In the Wake
 
Kristen Schaal, The Coward
 
Lois Smith, After the Revolution
     
Outstanding Scenic Design  

Rachel Hauck, This Wide Night

   

Anna Louizos, In Transit

   

Jan Versweyveld, The Little Foxes

   

Donyale Werle, Bloody Bloody Andrew Jackson

   

Donyale Werle, Peter and the Starcatcher

     
Outstanding Costume Design  

Gabriel Berry, The Coward

   

Jennifer Caprio, In Transit

   

Cait O'Connor, The Witch of Edmonton

   

Emily Rebholz, This Wide Night

 

David Zinn, Other Desert Cities

     
Outstanding Lighting Design  

Betsy Adams, When I Come to Die

   

Mark Barton, Gatz

 

Matt Frey, This Wide Night

   

Jesse Klug, The Elaborate Entrance of Chad Deity

 

Ben Stanton, The Whipping Man

     
Outstanding Sound Design

Mikhail Fiksel, The Elaborate Entrance of Chad Deity

   

Fitz Patton, The Other Place

 

Mic Pool, The 39 Steps

   

Jon Weston, In Transit



Ben Williams, Gatz

     
     

Lifetime Achievement Award:

Star Denotes Recipient Lynne Meadow
     
Service to Off-Broadway Award: Star Denotes Recipient

Gary Glaser




[back to top]


   
     
2011 Nominations by Show
     
In the Wake (4 Nominations)   Outstanding Play
    Outstanding Director
    Outstanding Featured Actor
    Outstanding Featured Actress
     
Other Desert Cities (5 Nominations)   Outstanding Play
    Outstanding Director
  Outstanding Featured Actor
    Outstanding Featured Actress
    Outstanding Costume Design
     
Peter and the Starcatcher (4 Nominations)   Outstanding Play
  Outstanding Choreographer
  Outstanding Lead Actor
    Outstanding Scenic Design
     
The Coward (4 Nominations)   Outstanding Play
  Outstanding Lead Actor
  Outstanding Featured Actress
  Outstanding Costume Design
     
The Elaborate Entrance of Chad Deity (4 Nominations) Outstanding Play
    Outstanding Lead Actor
    Outstanding Lighting Design
  Outstanding Sound Design
     
Bloody Bloody Andrew Jackson (3 Nominations) Outstanding Musical
    Outstanding Choreographer
  Outstanding Scenic Design
     
In Transit (4 Nominations)   Outstanding Musical
    Outstanding Scenic Design
    Outstanding Costume Design
    Outstanding Sound Design
     
The Burnt Part Boys (2 Nominations)   Outstanding Musical
    Outstanding Featured Actor
     
The Kid (1 Nominations)   Outstanding Musical
     
We the People: America Rocks! (1 Nominations)   Outstanding Musical
     
Mike Birbiglia's My Girlfriend's Boyfriend (1 Nominations) Outstanding Solo Show
     
Through the Night (1 Nominations)   Outstanding Solo Show
     

Angels in America: A Gay Fantasia on National Themes/Part 1: Millennium Approaches, Part 2: Perestroika (1 Nominations)

Outstanding Revival
     
The Collection & A Kind of Alaska (1 Nominations)   Outstanding Revival
     
The Little Foxes (3 Nominations)   Outstanding Revival
    Outstanding Lead Actress
    Outstanding Scenic Design
     
The Misanthrope (1 Nominations)   Outstanding Revival
     
Three Sisters (1 Nominations)   Outstanding Revival
     
Gatz (4 Nominations) Outstanding Alternative Theatrical Experience
  Outstanding Director
    Outstanding Lighting Design
    Outstanding Sound Design
     
This Wide Night (5 Nominations)   Outstanding Director
    Outstanding Lead Actress
    Outstanding Scenic Design
    Outstanding Costume Design
    Outstanding Lighting Design
     
The Other Place (3 Nominations)   Outstanding Director
  Outstanding Lead Actress
    Outstanding Sound Design
     
The 39 Steps (1 Nominations)   Outstanding Sound Design
     
The Witch of Edmonton (2 Nominations)   Outstanding Choreographer
    Outstanding Costume Design
     
Orlando (1 Nominations)   Outstanding Choreographer
     
Freckleface Strawberry (1 Nominations)   Outstanding Choreographer
     
The Whipping Man (2 Nominations)   Outstanding Lead Actor
  Outstanding Lighting Design
     
Mistakes Were Made (1 Nominations)   Outstanding Lead Actor
     
Bachelorette (1 Nominations)   Outstanding Lead Actress
     
A Small Fire (1 Nominations)   Outstanding Lead Actress
     
When I Come to Die (2 Nominations)   Outstanding Featured
    Outstanding Lighting Design
     
After the Revolution (2 Nominations)   Outstanding Featured Actor
    Outstanding Featured Actress
     
Kin(1 Nominations)   Outstanding Featured Actress
     
Lynne Meadow(1 Nominations)   Lifetime Achievement Award
     
Gary Glaser (1 Nominations)   Service to Off-Broadway Award
     
[back to top]
   
     
     
     
2011 Multiple Lucille Lortel Awards Nominations

Bloody Bloody Andrew Jackson 2
Peter and the Starcatcher 2
The Coward 2
The Elaborate Entrance of Chad
Deity 2
Angels in America 1
Gatz 1
Mike Birbiglia's My Girlfriend's
Boyfriend 1
Other Desert Cities 1
The Other Place 1
The Whipping Man 1




Home | Nominees and Recipients | Recent News | Photo Gallery | Program